Denizli Horozu

Denizli Horozu ve Özellikleri Denizli Horozu Hakkında Bilgiler,Denizli Horosu Bayutları,Denizli Horosu Yapısı Nasıldır Gelin Hep Beraber İnceleyelim.

Denizli Horozu
Denizli Horozu

Denizli Horozu ve Özellikleri

Denizli Horozu ve ÖzellikleriDenizli ilinin horozları meşhurdur. Denizli Horozu eski çağlardan bu yana Denizli’de yetiştirildi.Sert yaşam şartlarına dayanaklıdır. Denizli Horozu ilk günden bugüne kadar salgın hastalıklara karşı kuvvetli olması ile bilinir.

Denizli horozu genetiğini koruması için çok çaba sarf edilmiştir.Denizli horozunun özellikleri şöyledir: Uzun ve güçlü boyun yapısı, Uzun bacaklar,geniş ve derin göğüs yapısı ve şık ve güzel kuyruğa sahiptir.

Denizli horozunun gözleri siyah ve sürmelidir. Bacakları koyu gri yada mor, ibikleri balta ibik şeklinde, kulakçık kırmızı veya kırmızı üzerinde beyaz benekli şeklinde, siyah kirli beyaz müşterek karışım halindedir. Zaman zaman kanat tüyleri üzerinde kahverengi renklere de rastlanır. Al horozlarda ise siyah-kırmızı birlikte karışım halindedir. Canlı ağırlıkları yaklaşık 3-3.5 kilogramdır. 

Denizli Horozları renklerine, vücut yapılarına ve ibik şekillerine göre 3'e ayrılır.

Renklerine göre 6 tür mevcuttur. 
 
 1. Demir kır 
 2. Pamuk kır
 3. Kınalı
 4. Al
 5. Siyah
 6. Kürklü

Vücut yapılarına göre 3 tür mevcuttur.
 
 1. Yüksek boyun
 2. Sülün
 3. Küpeli 

İbik Şekillerine göre 2 tür mevcuttur.
 
 1. Geniş İbik
 2. Dar İbik

Denizli Horozunun sesi,  tonuna ve netliğine göre de sınıflandırılır. 
Ses tonuna göre 3 tür mevcuttur.
 
 1. İnce
 2. Davudi
 3. Kalın Davudi 

Niteliğine göre 4 tür mevcuttur
 
 1. Net ses
 2. Hüzünlü ses
 3. Cırtlak ses
 4. Dalgalı ses

Kaliteli bir Denizli Horozunda görünüş canlı bacaklar, uzun boyun ve kuvvetli göğüs, geniş ve derin kuyruk, dik ve başa doğru meyilli olmalıdır. Tavukta da aynı özellikler aranır. Denizli Horozlarının birinci yılda ötüş uzunlukları 20-25 sn. olmaktadır.
Kısacası denizli horozu ülkemize özgü bir cinstir kümeslerimiz de barındırmamız gereken bir ırktır.