Hayatı paylaşmak için engel yoktur.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlu Olsun

3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Engelli vatandaşlarımız spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına kadar her alanda kendilerini ispatlamış ulusal ve uluslararası platformda birçok başarılara imza atmışlardır.

Hayatı paylaşmak için engel yoktur.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlu Olsun
3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şube Başkanı Celil Özcan, 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Engelli vatandaşlarımız spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına kadar her alanda kendilerini ispatlamış ulusal ve uluslararası platformda birçok başarılara imza atmışlardır. Her sağlıklı insanın da bir engelli adayı olduğu bilinciyle hayatı paylaşmak için engel yoktur” dedi.

ADD Edirne Şube Başkanı Celil Özcan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık günü “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul edilmiştir. Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenir.

Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i, yani 1 milyardan fazla kişi çeşitli Engellilik durumuna (yeti yitimi) sahiptir. Engellilik oldukça çeşitlilik göstermekte, nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıklardaki artış nedeni ile engelli sayısı da artmaktadır.

Halkımızın sağlık düzeyini yükseltmek ve geliştirmek için bedensel, zihinsel, sosyal ya da ekonomik koşulları nedeniyle özel ihtiyacı olan insanların (yaşlı, engelli, aile içi şiddete maruz kalan kişiler, sokak çocukları vb.) korunması ve kendi ihtiyaçlarına uygun sağlık hizmetlerine kolay erişilebilirliğin artırılması önemlidir. Engelliliğin önlenmesinde, engellilere karşı gerekli tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin sunulmasında, bireylerin engellilikle ilgili farkındalığının artırılmasında ve engellilerin kendi haklarının bilincine varmasında, sağlık sektöründen, eğitim sektörüne kadar pek çok sektörün işbirliği içinde olması çok önemlidir.

Anayasamızda yer verilen “Sosyal bir hukuk Devleti” olabilmenin gereği olarak Devletimiz, engelli vatandaşlarımızın, gönençli bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri, sosyal ve ekonomik hayata katılmalarını sağlayarak toplum içerisinde daha çok bulunmaları, eğitim haklarını kullanabilmeleri, istihdama katılarak üreten ve ülkesine katma değer yaratan bir insan olabilmeleri için çalışmalar yürütmektedir.

Engelli vatandaşlarımız spordan sanata, edebiyattan siyasete, eğitimden çalışma hayatına kadar her alanda kendilerini ispatlamış ulusal ve uluslararası platformda birçok başarılara imza atmışlardır.

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, “her sağlıklı insanın da bir engelli adayı olduğu” bilinciyle “hayatı paylaşmak için engel yoktur” diyerek, 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle tüm engelli vatandaşlarımızın aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür geçirmesini diliyoruz.

Kaynak:edirneyenigun.com