Olağanüstü Görüntüsünün Altında Yatan Sır: Mavi Yumurta Nedir?

Alışılmışın dışında olan rengiyle herkesi şaşırtan bu yumurta hakkında duyduğunuz haberleri unutun. İşte mavi yumurta hakkında her şey...

Olağanüstü Görüntüsünün Altında Yatan Sır: Mavi Yumurta Nedir?
Olağanüstü Görüntüsünün Altında Yatan Sır: Mavi Yumurta Nedir?
Olağanüstü Görüntüsünün Altında Yatan Sır: Mavi Yumurta Nedir?

İnsanların çoğunun günlük yaşantısında yumurta tüketme alışkanlığı vardır. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezleri arasında sayabileceğimiz yumurtalar genellikle beyaz, krem ve kahverengi olarak karşımıza çıkmıştır. Bildiğimiz bu yumurtaların aksine duyduğumuz “Mavi yumurta” normal yumurtadan daha sağlıklı ve daha yüksek protein içerdikli olarak gösteriliyor. Fakat bu durum hakkında kesin bir bilginin olmayışı insanların kafasında soru işaretleri bıraktı. Peki mavi yumurta ve bildiğimiz yumurta arasında ne gibi farklılıklar var? Mavi yumurta nedir?

“Mavi yumurta”yı mavi yapan ne?

mavi yumurta
Mavi yumurta, kökeni Güney Amerika’da yer alan Şili’de olan Araucana adlı tavuk ırkının yumurtasıdır. Bu tavukların vücut özelliklerine göre kuyrukları yoktur ve bunun yerine kulak kuyrukları bulunmaktadır. Yumurtasının renginin mavi olmasının sebebi ise, Araucana’ların genlerinden gelen pigmentlerdir. Anlayacağınız, varoluşları gereği mavi bazen de rengi maviye çalan yumurta üretmektedirler.

Araucana gibi mavi renkte yumurtlayan diğer tavuk ırkları

mavi yumurta
Araucana tavuklarına benzer olarak mavi yumurta bırakan diğer tavuk cinsleri Ameraucana ve Easter Egger yani “Paskalya Yumurtası” isimli tavuklardır. Ameraucana cinsi adını Araucana ırkından almaktadır. Araucana’lardan farklı olarak kulak kuyrukları yerine sakalları bulunmaktadır. Easter Egger denilen tavuk cinsi ise halk tarafından en çok duyulan tavuklardır. Bu tavuklar ise genlerini Araucana ve Ameraucana ırklarından alan melez cinslerdir ancak onların aksine yumurtalarını soluk pembe, siyah ve kahverengi olarak da bırakabilirler.

Paskalya Bayramı’ndaki renkli yumurta boyama adeti ise Easter Egger tavuklarından gelmektedir.

Genetiğiyle oynanarak mavi renkte yumurtlayan tavuk ırkları

mavi yumurta

Cream Legbar adı verilen tavuk cinsi İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’ndeki iki profesör tarafından geliştirilen bir türdür. Playmouth Rock ve Araucana cinsi tavukların karışımıyla alınan genler sayesinde oluşturulmuşlardır.

Arkansas Blue adı verilen tavuk cinsi ise, Amerika’nın Arkansas eyaletindeki araştırmacılar tarafından geliştirilen bir tavuk cinsidir. Tıpkı Cream Legbar gibi melez olan bu tür tavuklar da mavi renkli yumurtalar bırakmaktadır.

Yumurta kabuğunun rengini, yumurtlayan tavuğun genleri oluşturmaktadır.

Mavi yumurtayı besin değeri açısından zenginleştiren faktörlere bakacak olursak…

A, D, E ve B vitaminleriyle beraber demir, çinko, kalsiyum ve forsfor gibi mineralleri yükse oranda barındıran bu yumurta beslenme açısından tam bir protein kaynağıdır. Yumurta tüketimi insanlarda doğru beslenme ve kilo kontrolü gibi durumlara teşvik ederken, çocuklarda erken yaşta tüketimle fiziksel ve zihinsel gelişimi destekliyor.

Peki mavi yumurta, normal yumurtadan daha mı sağlıklı?

Mavi yumurtanın gündeme gelmesi beraberinde bilindik beyaz ve kahverengi yumurtalara göre protein, demir, kalsiyum oranlarının daha yüksek olması dolayısıyla diğer yumurtalara göre daha sağlıklı olduğu gibi birçok söylem getirdi. Ancak bunlar maalesef ki basın tarafından gündemi meşgul eden yanlış bilgiler

Araştırmalara göre, mavi yumurta içerdiği vitamin ve mineraller açısından beyaz ve kahverengi renkteki yumurtalarla eşdeğerdir. Tamamen Auracana tavuklarının genlerinden gelen pigmentler sayesinde yumurtanın mavi renkle oluşmasını sağlayan bu durum, ne yazık ki mavi yumurtayı diğerlerinden daha sağlıklı yapmıyor. Medya tarafından verilen bu yanlış bilgiler nedeniyle pek çok insan mavi yumurta üretimi girişimiyle Şili’deki bu tavuklardan satın alarak pazarlama yapmakta ve diğer insanları bu konuda yanlış bilgilendirmeye devam etmektedir.

Mavi yumurtanın diğerlerinden tek bir farkı var!

O da mavi rengi dışında, daha düşük kolesterol oranı içeriyor olması. Bunun sebebi ise yumurtaların boyutlarının kolesterol seviyeleriyle eşdeğer olduğu gerçeği. Mavi yumurtanın boyutu da tıpkı bıldırcın yumurtası gibi, diğer yumurtaların boyutundan biraz daha küçüktür. Dolayısıyla mavi yumurta hakkında gündeme gelen söylemler arasında tek doğru bilgi, daha düşük kolesterol içermesi.