Sussex Tavuk ,Sussex Tavuğu , Sussex Fiyatları, Sussex Tavuk Özellikleri Sussex Tavuk Çeşitleri Light Sussex Yumurta Fiyatları

Sussex Tavuk Cinsi ve Sussex Tavuğu Özellikleri nelerdir? Sussex Tavuk Fiyatları 2021 yılı güncel fiyatı ne kadardır? Sussex Horozu nasıldır? Sussex Tavuk Satılık nerede bulunur? Sussex Tavuk Yumurta Verimi yüksek midir? Sussex Suseks Tavuk civciv fiyatları ne kadardır? Sussex tavuk kaç aylıkken yumurtlar? Tüm sorularınıza cevaplar burada.

Sussex Tavuk ,Sussex Tavuğu , Sussex Fiyatları,  Sussex Tavuk  Özellikleri   Sussex Tavuk Çeşitleri Light Sussex Yumurta Fiyatları
Sussex Tavuk

 

Sussex Tavuk Hakkında 3 Bilinmeyen Gerçekler Ne ola ki?

Sussex Tavuğu hakkında aslında pek çok kaynakta bulamayacağınız uzun araştırmalarım sonucu vardığım ve pek bilinmeyen gerçekleri sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Sussex Tavuğu Gerçeği 1 (Light – Layt Sussex – Suseks Hakkında)

Son zamanlarda light sussex tavuğu hakkında bacağı sarı oldu mu orjinaldir gibi bilinçli bir yanıltıcı kampanya türemiştir. Saf light susex tavukta bacaklar beyazdır. Bunun önemli bir bilinmeyen gerçek olduğunu ifade edelim.

Sussex Tavuğu Gerçeği 2

Sussex tavukları tarihine inecek olursa yani bu ırk nasıl oluştu diye soracak olursak, karşımıza 2 rivayet çıkmaktadır. Durun tahmin edeyim siz Sussex tavuğunu İngiltereli mi sanıyorsunuz? Kesinlikle hayır! İşte bilinmeyen gerçeğimizin ilkine bu şekilde başlamak istiyorum.

Sussex Tavuklarının Romalıların Britanya bölgesini milattan sonra kırkbeşli yıllar gibi bir zaman dilimi içerisinde istila ederken Britanya sınırları içerisindeki sussex kasabası yakınlarında bu türü üretmeye başladıkları ifade edilir.

Sussex Tavuğu Gerçeği 3

Bir diğer rivayete göre ise millattan çok önceki çağlarda Fenikelilerin Britanyayı ziyaret ettiklerinde bu türü üretmeye başladıklarıdır. Düşünün bu ne demek? Taa milattan önce 2500 lü yılları ifade etmektedir.

Sussex Tavuk Cinsi ve Özellikleri

Sussex tavuğu cinsinin iki çeşidi bulunmaktadır.  Sussex tavuğu ya yumurta tavuğu ya da et tavuğu olarak doğada kendisine yer bulmuştur. Sussex yumurta tavuğundan yıllık bazda ciddi yumurta edinimi sağlanabilmektedir. Bununla ilgili ayrıntıyı aşağı bölümde vermekteyiz. Diğer bir cinsi olan sussex et tavuğu ise ciddi et kazanımını beraberinde getirmektedir. Suseks et tavuğu, suseks yumurta tavuğunun yaklaşık olarak 3 ile 5 katı büyüklüğündedir.

Sussex tavuğu uyumlu bir türdür. İnsanlarla iletişimler iyidir. Her ortama ayak uydurabilirler. Geniş bölgeler onlar için birebirdir. Geniş bölgelerde çok daha verimlidirler. Yaz mevsimi kuluçka dönemleridir.

Suseks tavuğu ve horozları göze çok hoş gelen bir görünüme sahiptir

Sussex Tavuk Fiyatları 2021

Sussex tavuk fiyatları ile ilgili bilgileri özetlemek gerekirse:

7-15 günlük  civciv : 15 TL – 25 TL arasındadır.

15-30 günlük civciv: 25 TL – 35 TL arasındadır.

30-60 günlük civciv: 85 TL – 125 TL arasındadır.

Tabii ki bu fiyatlar farklılıklar gösterebilecektir. Sizlere tavsiyemiz, tavukları yerinde görmeniz ve safkanlıklarını araştırmanızdır.

Yaklaşık Kütleleri

Kütleleri konusunda da kesin bir aralık vermek söz konusu olamaz ancak mümkün olduğunca genel bir ortalamayı aşağıda size sunmaya çalıştık.

Horozlar 4 ile 4,5 kg arasındadır.

Tavuklar 3 ile 3,5 kg arasındadır.

Yavru horoz 3 ile 3,5 kg arasındadır.

Piliç – Yarka 2,5 ile 3 kg arasındadır.

Sussex Tavuk Yumurta Verimi

Sussex tavuk yumurta verimi açısından yılda ürettiği yumurta sayısını ele alabiliriz. Sussex tavuğu ortalama  240 ile 290 arası yumurta üretimi gerçekleşmektedir. Sussex tavuğu yumurtası renkleri genelde beyaz, beyaza yakın krem, sarı ve kırmızıya çalan sarı renktedir.
Light Sussex ve Beyaz Sussex yumurta tavuğu çeşitleri bulunmaktadır. Light Sussex Tavuk oldukça verimlidir.

Light sussex kaç aylıkken yumurtlar?

Light sussex tavuğu 120 ile 150 gün içerisinde yumurtlar. Tavukların tüm cinslerinin genel ortalamasına baktığımızda bu gayet iyi bir süredir.

Sussex Et Tavuğu

Sussex et tavuğu et açısından birçok avantaja sahip bir tavuktur. Pek çok tavuğa göre bir hayli fazla artısı vardır. Suseks et tavukları genellikle 5,5 ay ile 6,5 ay arasında kesim aşamasına gelmektedir. 5,5 ay ile 6,5 ay arasında bir süre geçtikten sonra bu tavuk ve horozları kesebilmektesiniz. Özellikle horoz eti bol ve yumuşak bir et yapısına sahiptir. Tabii ki ete özel yetiştirilen tavuk cinsleri kadar verim almanız pek mümkün olmamaktadır.

Sussex tavuk olsun, sussex tavuğu yumurtası olsun, sussex tavuk fiyatları olsun, suseks tavuğu özellikleri olsun sorularınız olursa, bizlere yorum kısmından sorularınızı iletebilirsiniz.

Sussex TavukYumurtası SatınAlmak İçin İlanımıza Göz Atabilirsiniz.

Sussex Kuluçalık Yumurta İlanı İçin TIKLAYIN