Tavuklar Kaç Yıl Yaşar

Tavuk besleyicileri ya da tavuk beslemek isteyen kişiler, ilk olarak tavuklar kaç yıl yaşar konusunu araştırırlar. Ölüm, her canlı da olduğu gibi tavuklar için de bir geçektir. Tavukların ömrü, cinsine ve yaşam koşullarına göre değişiklik gösterir.

Tavuklar Kaç Yıl Yaşar

Tavuk besleyicileri ya da tavuk beslemek isteyen kişiler, ilk olarak tavuklar kaç yıl yaşar konusunu araştırırlar. Ölüm, her canlı da olduğu gibi tavuklar için de bir geçektir. Tavukların ömrü, cinsine ve yaşam koşullarına göre değişiklik gösterir. Bunun için ne bir sayı vermek mümkün olmasa da ortalama olarak 5-8 yıl olduğu söylenebilir.

Tavukların Ömrü Ne Kadar?

Bir tavuğun kaç yıl yaşayacağı; cinsine, ırkına, yaşam ve beslenme koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca yaşanan hastalıklar da tavukların yaşam sürelerine etki edebilir. Bununla ilgili kesin bir sonuç olmasa da, ortalama tavuk ömrü 5 ile 8 yıl arasındadır. Bu süreyi etkileyen pek çok faktör vardır.

Tavukların genetik yapısı, hangi ırktan olduğu, beslenme ve bakım koşullarının uygunluğu, yaşadığı yerin temizliği ve hareket edebileceği alanın genişliği gibi faktörler, tavuğun yaşam süresini etkiler. Genetiği ile oynanmış olan, tek bir amaç doğrultusunda yetiştirilen ve dar bir alanda yaşayan tavukların ömrü ise oldukça kısa olur.

Tavuklar En Fazla Ne Kadar Yaşar?

Yumurta vermek, tavuklar için oldukça yıpratıcı bir süreç olarak kabul edilir. Yumurtlaması adına üstünde baskı kurulan tavukların ömrü kısalır. Yumurta üreten tavuk çiftlikleri, 2 ile 3 yılda bir tavuklarını yenilerler.

Buna rağmen iyi bakım koşullarına sahip olan bir tavuğun 10 yıl kadar yaşayabileceği de bilinir. Tavuğun uzun süre yaşaması için sabahları gezinmesi, akşamsa dinlenebilmesi gerekir.

Tavukların Yaşam Sürelerine Etki Eden Faktörler

Tavukların ortalama yaşam süreleri belli olsa da bu süreye etki edebilecek bazı faktörler vardır. Bunlar oluştuğunda tavuğun yaşam ömrü kısalabilir veya uzayabilir:

  • Kümes koşulları,
  • Yeterli beslenme,
  • Stres,
  • Geçirilen hastalıklar,
  • İlaç kullanımı.

Bunların hepsi birer olasılıktır. Ancak aynı iki tavuk ırkı baz alındığında, farklı bölgelerde biri 3 yıl yaşarken, diğeri 8 yıl yaşayabilir. Kısacası bir tavuğun ömrünün uzunluğu, yaşam koşullarına göre şekillenir.

Tavuklar Ne Zaman Yumurtlamaya Başlar?

Civciv sahiplenen kişiler, kaç ayda yeterince büyüyüp yetişkin bir tavuk ya da horoz olacaklarını merak ederler. Bir civcivin tam olarak yetişkin görünümüne kavuşması ve tavuk/horoz halini alması, yaklaşık olarak 5 ile 8 ay arasında değişir. Bu süreç ırklara göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; bazı hibrit tavuğu ırkları 4 ay sonra yumurtlamaya başlarken, bazılarında bu süre 6 veya 8 ay olabiliyor.

Tavuklar Kaç Yıl Yumurtlar?

Bir tavuğun kaç sene yumurtlayacağı konusu da cinse ve ırka göre değişir. Bunun için de ortalama bir süreden bahsetmek mümkündür. Tavukların ömrü 8-10 yıla kadar uzasa da, ideal yumurtlama dönemi, ilk 1 ve 2 yıl içerisinde yaşanır. Genellikle 2 yaşından büyük olan tavuklardan az verim alınır.

Horozlar Kaç Yıl Yaşar?

Tavuklardan sonra horozların da kaç yıl yaşayacağı merak konusudur. Horozların yaşam süresi de ırkına göre değişiklik gösterir. Bu süre 5 ile 10 yıl arasındadır. Yine doğru ve kaliteli koşullar altında horozların yaşam sürelerini artırmak da mümkün olabilir.