Tavuklar Neden Yumurtlamaz ?

Tavuklarda yumurta verimini arttırmanın yolları ? Tavuklar Neden Yumurtlamaz? Tavuklara Yumurtlaması İçin Ne Yapmalıyım gibi Sorularınızın Cevabı Yazımızda.Ekolay Makele.

Tavuklar Neden Yumurtlamaz ?
Tavuklar Neden Yumurtlamaz

Çoğu tavuk yetiştiricisi, bazı dönemlerde yumurtlamama sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Bu doğal bir süreç dahi olsa, bilinmesi ve uygulanması gereken bazı noktalar vardır. tavuklar neden yumurtlamaz sorusunun da pek çok yanıtı olabilir. Bunun için ilk olarak; sağlıklı yumurtlamayı sağlamak adına gerekli olan koşullar bilinmelidir.

Tavukların Sağlıklı Yumurtlaması İçin Gerekenler

Tavukların sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri ve verimli yumurtlama yapabilmeleri için bazı koşullara ihtiyaçları vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kümesin temiz ve geniş olması gerekir.
  • Yemlerin, tavuğun cinsine uygun olması gerekir.
  • Dengeli ve yeterli beslenme sağlanmalıdır.
  • Kümeste yaşayan diğer canlıların uyum içerisinde olması gerekir.
  • Düzenli olarak veteriner kontrolü yapılması ve eğer varsa hastalıkların tedavi edilmesi gerekir.

Bu konuların en başında hastalıklar gelir. Tavuklarda sık olmasa da bazı hastalıklar gözlemlenebilir. Bunların teşhisi ve tedavisi için düzenli olarak veteriner kontrolü yapılması gerekir.

İhtiyaç duyulan durumlarda ise, ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir. Ayrıca tavukların sağlıklı bir şekilde yumurtlamaları için kendilerine özgü bir düzenleri de olmalıdır. Düzeni bozulan tavuklar, bir süre ya da temelli olarak yumurta vermeyebilir.

Yumurta Tavukçuluğu İçin Doğru Irk Seçimi

Yumurta tavukçuluğu yapmak isteyen ve bu konuda maksimum verim elde etmek isteyen kişilerin, doğru ırk seçimi yapması önemlidir. Çünkü yumurta dönemine gelen tavukların yumurtlamaması ya da istenilen miktarın çok altında yumurta vermesi durumunun başlıca nedeni; tavuk ırk ve cinsi seçiminin yanlış yapılmış olmasıdır. Tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin bu durumla karşı karşıya kalmamaları için doğru seçimi yapmaları önemlidir.

Yumurtlamada Beslenmenin Önemi

Bazı durumlarda yetiştiricilerin tavukların beslenme şekillerini değiştirmeleri sonrasında, yumurta sayısında düşüş gözlemlenir. Bu durumun başlıca sebebi yeni beslenme düzeninin, tavuk ya da tavuklar için yeterli besin değerine sahip olmamasıdır. Tavukların, yumurtlamak için protein yönünden zengin ve dengeli bir beslenme düzenine sahip olmaları gerekir.

Yumurta verimini arttırmak için ise protein ağırlıklı beslenme sağlanmasına önem gösterilmelidir. Tavuk yetiştiricileri bazen tavukların yumurtladığı yumurta sayısını yeterli bulmaz. Bu durumda da beslenme ve yaşam koşullarının yeniden gözden geçirilmesi gerekebilir.

Tavuk Hastalıkları Yumurtlamayı Etkileyebilir

Daha önce yumurtlama konusunda hiçbir sorun yaşamayan tavukların bir anda yumurta vermeyi kesmesi, önemli bir durum olabilir. Bu gibi anlarda ilk olarak tavuğun bir hastalık sahibi olup olmadığı araştırılmalıdır. Çünkü tavukların yumurtlama sağlıklarını etkileyen pek çok rahatsızlık vardır.

Örneğin; virüs ve bakterilerden kaynaklanan solunum yolu hastalıkları, tavukların yumurta verimini etkileyebilir. Bu gibi durumlarda solunum yolu hastalığı yaşayan tavukların, diğer tavuklardan ayrılması gerekir. Bu adım hastalığın daha da yayılmasının önüne geçmek için önemlidir.

Tavukların Düzeninin Bozulması Yumurta Verimini Düşürebilir

Tavuklar, tıpkı diğer canlılar gibi düzen içerisinde yaşamayı seven hayvanlardır. Tavukları bir kümesten bir diğerine almak veya yaşadıkları alana yeni tavuklar eklemek, yumurtlamanın zayıflamasına ya da durmasına neden olabilir. Bu gibi durumlar genellikle geçicidir.

Bu sebeple de yumurtlamanın kısa süre içerisinde normale dönmesi beklenir. Bu durumda uzun süreli yumurtlama sorunu yaşayan tavuklar için ise bir profesyonel muayenesi tavsiye edilir.

Tavukların Işıklandırılması Yumurtlamayı Etkileyebilir

Tavukların yaşadıkları alanların yeterince güneş ışığı almaması ya da yapay ışıklandırılma kullanılması yumurtlamayı etkileyen faktörlerden biridir. Güneş ışığına alışkın olan tavukların, güneş ışığından uzak kalmaları yumurtlamanın kesilmesine sebep olabilir.

Bu nedenle yumurta açısından iyi bir verim elde etmek için tavukların bol bol güneş ışığı alması sağlanmalıdır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise, kümesin yapay ışıklandırılmasının yeterli yapılması gerekir.

Tavuklarınız iç yada dış parazitleri olduğu için yumurtlamıyor olabilir , çünkü iç ve dış parazitler tavukları hasta eder ve birçok hastalığın ilerlemesine neden olur. Tavuklar stresli olduğu için yumurtlamıyor olabilir .

Arpa, buğday, mısır ve yumurta yemini karıştırarak sürekli olarak verebilirsiniz. Tavuklarınıza mısır vermek yumurta kalitesini kesinlikle artıracaktır, lakin dikkat edilmesi gereken bir durum söz konusudur