Yaz Aylarının Vazgeçilmez Lezzeti Dondurma !

Hadi gelin çok sevdiğimiz dondurma çeşitlerini karşılaştırıp en sağlıklısına karar verelim!Gelin bir de çikolata ile kaplanmış dondurmanın kalorisinde nasıl bir değişiklik oluyor bakalım.

Yaz Aylarının Vazgeçilmez Lezzeti Dondurma !

Dünyada en çok sevilen tatlıların başında dondurma gelmektedir. Günümüzde de büyük küçük herkesin damak zevkine uygun çeşit çeşit dondurmalar üretilmektedir. Yapılan araştırmalara göre Dünyada en çok sade dondurma üretilmektedir.

Dondurmanın; çikolata, kurabiye, meyve ve meyve parçacıkları, fındık, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişlerle çeşitlendirilmiş, yağı azaltılmış veya tamamen alınmış sütten yapılmış, süt yağları yerine bitkisel veya diğer hayvansal yağlardan yararlanarak hazırlanmış, kalp damar ve şeker hastaları için özel formülle edilmiş dondurmalar ve hemen tüketilmesi gereken yumuşak dondurmalar da çeşit olarak piyasada yer almaktadır. Dondurmayı muhteşem lezzetinin yanı sıra kalsiyum ve protein başta olmak üzere içerdiği B1, B2 ve B12 vitamini, A vitamini, magnezyum ve fosfor gibi pek çok vitamin ile mineraller sayesinde en sağlıklı tatlılardan biri olarak nitelendirebiliriz.

Peki yediğiniz dondurmanın içeriği nedir?

Dondurmanın yapım aşamasında; süt, sütün yağsız kuru maddesi, şeker, stabilizatör, emülgatör, bitkisel yağ ve/veya süt yağı, çeşidine göre çikolata, kakao, meyve, fındık/fıstık, karamel gibi besinler, sahlep, doğal ve doğala özdeş aromalar kullanılmaktadır.

Hadi gelin çok sevdiğimiz dondurma çeşitlerini karşılaştırıp en sağlıklısına karar verelim!

Bu sıcak günlerde canı dondurma isteyen ama kalorisi düşük olsun isteyenler için; Evde de rahatça yapabileceğiniz yağ içermediği için diğer dondurma çeşitlerine göre daha hafif ve düşük kalorili bir yaz tatlısı. Neden mi bahsediyorum? Tabii ki “Sorbe”.

Gün içerisinde 1 porsiyon (25g) Sorbe tükettiğinizde alacağınız sadece 35 kalori olacaktır.

Ne olursa olsun sütlü dondurmadan vazgeçemem diyenler için ise; 

Yediğiniz 1 porsiyon kupta sade dondurma (2 top dondurma) 208 kaloridir.

Benim önerim dondurmayı dışarıda tüketecekseniz light olarak üretilen sade dondurmaları tercih etmeniz. Böylece yağı ve şekeri azaltılmış, çok daha düşük kalorili bir seçim yapmış olursunuz. Fakat nasıl olsa light dondurma tüketiyorum diye, üstüne karamel veya çikolata sos, krema, fındık ya da fıstık parçacıkları eklettirirseniz. Masum gözüken dondurmanızın kalorisi en az 75- 100 kalori artacaktır!

Gelin bir de çikolata ile kaplanmış dondurmanın kalorisinde nasıl bir değişiklik oluyor bakalım. 

Masum görünen dondurmayı çikolata kaplı olarak tükettiğimizde eğer hazır ve paketli olarak tercih ederseniz bir çubukta alacağınız 325 kalori olacaktır. Fakat almış olduğunuz kalori dışında vücudunuza katkı maddeleri, ağır yağ, krema ve koruyucu birçok zararlı maddeyi de beraberinde almış oluyorsunuz! Bu yüzden kesinlikle paketli dondurmaları tüketmemelisiniz. Dondurma seçimi yaparken gerçekten süt ile hazırlanmış taze dondurmaları tercih etmelisiniz.

Peki dondurmayı tükettim zamanınız ve miktarınız ne olmalı?

Dondurma yaz aylarında sağlıklı bir ara öğün alternatifi olabilir. Eğer yeterli ve dengeli beslenip, egzersize gereken önemi veriyorsanız dondurma tüketmenizde hiçbir sorun olmayacaktır.  Dondurma haftada 2 kez günlük diyete eklenebilir. Burada önemli olan tüketilen besinin sıklığının ve miktarının ayarlanarak günlük diyete konmasıdır. 

Eğer ara öğününüz yerine dondurmayı tüketecekseniz:

2 top light dondurma= 1 porsiyon meyveye,

2 top normal (sade) dondurma= 1 su bardağı süt + 1 porsiyon meyveye eşdeğerdir.

Hepinize sağlıklı ve mutlu günler diliyorum.. 

Kaynak:www.doktortakvimi.com