Cream Legbar Tavuk Özellikleri, Renk Çeşitleri, Mavi Yumurta, Cinsiyet Ayrımı

Cream Legbar Tavuk Özellikleri,,mAVİ yUMURTACI Cream Legbar Tavuk Fiyatları ne kadar ? Cream Legbar Mavi Yumurta Fiyatları,Cream Legbar Tavuk Yılda Ne Kadar Yumurtlar Sorularının Cevabı Yazımızda.

Cream Legbar Tavuk Özellikleri, Renk Çeşitleri, Mavi Yumurta, Cinsiyet Ayrımı

Cream Legbar tavuk açık mavi veya yeşil yumurtası ve yumurtadan çıkar çıkmaz cinsiyet ayrımı yapılabilen ender tavuk ırklarından birisidir.

Cream Legbar tavuk, gök mavisi yumurtası ile mavi yumurta yumurtlayan tavuklar sınıfına dahil olmuş bir tavuk ırkıdır. Özenli çalışmalar sonucu ortaya çıkmış bir tavuk cinsidir. 1930’lu yıllarda İngiltere’de Cambridge Üniversitesi Genetik Enstitüsü tarafından Araucana, Gold Campine, Plymouth Rock ve Kahverengi Ligorin ırklarının melezlenmesi ile ortaya çıkmıştır.

Araucana genleri Cream Legbar’a küçük tepesini ve mavi yumurtasını verir. Ligorin, mükemmel yumurta üretimine katkıda bulunur. Plymouth Rock ise civciclerin cinsiyet ayrımını yumurtadan çıkar çıkmaz belirlenmesine katkıda bulunur.

Cream Legbar tavuk ırkı projesi öncesi hedeflenen özellikler vardı. Bunlar; Mükemmel yumurtlama kabiliyetine sahip mavi yumurtlayan bir tavuk ve daha civcivler yumurtadan çıkar çıkmaz erkek ve dişi ayırımı yapabilmekti.

Cream Legbar şimdi dünyadaki en popüler ilk günden cinsiyet ayrımı yapılabilen tavuk ırkıdır. Dişi civcivlerin koyu kahverengi bir şeridi vardır, erkek civcivlerin ise daha solgun ve belirgin olmayan kahverengi bir şeridi vardır.

Arkadaş canlısı, sakin bir tavuk ırkıdır. Ama her ırkta olduğu gibi horozlarda bazen agresif olanlar olabilmektedir. Ligorin ırkı beslediyseniz neredeyse aynı mizaca sahiptir. Sert bakışlarının arkasında yumuşak kalpli, sevecen birisi vardır.

 

Cream Legbar Özellikleri

Tüy renkleri Altın, Gümüş ve Krem rengindedir.

Bacakları tüysüz ve kahverengidir.

Gaga ve çevresi kırmızı renktedir.

Gagası sarı renklidir.

Orta irilikte bir ırktır.

Cream Legbar Verim Özellikleri

Canlı Ağırlık Horoz: 2,7 – 3,5kg

Canlı Ağırlık Tavuk: 2 – 2,7 kg

Yumurta Sayısı: Tane: 180 – 200 Tane (Yılda)

Yumurta Rengi: Kahverengi ve Beyaz

Yumurta Ağırlığı: 48 gram

Irka Özgü Özellikler

Kas yapıları güçlü olmayan bir ırktır.

Kötü çevre şartlarına karşı dirençli değildir.

Cream Legbar Sizin İçin Uygun mu?

Cream Legbar tavuklar biraz nazlıdır ve zor şartlara pek gelemezler. Gezmek için geniş bir alana ihtiyaç duyar. Birçok ırkın bir arada olduğu kümeslerde kendisi gibi sakin ve mazlum ırklarla bir arada tutmak doğru olacaktır. Aksi halde agresif ırklar Cream Legbar için sorun teşkil edecektir.

Mavi yumurta yumurtlayan ve yumurta verimi yüksek, genel olarak çilli adı ile anılan bir görünüme sahip bir tavuk arıyorsanız Cream Legbar sizin için gayet uygundur.